AKTUALNOŚCI


Spojrzenie w majowe niebo 2020

„W maju zbiera pszczółka, zbierajże też ziółka”

     Przysłowie to wiąże się z ciepłą słoneczną pogodą, a my chcielibyśmy, aby tak wiosennie, zielono, ciepło i kwitnąco, było przez cały miesiąc. Życzmy zatem sobie, nie tylko obserwatorom, dużo bezchmurnego nieba, bowiem firmament – przy coraz to krótszych nocach – szykuje nam przeróżne ciekawe niespodzianki. Słońce, aktualnie o małej aktywności magnetycznej przejdzie, 20 maja o godz. 23:49, ze znaku Byka w znak Bliźniąt. Nadal mozolnie wznosi się po Ekliptyce, coraz to wyżej ponad Równik Niebieski – ale już wolniej niż w kwietniu – tak, że w ciągu tego miesiąca, w Łodzi, przybędzie dnia o 85 minuty. W dniu 1 Maja, Słońce będzie „pracowało” przez 14 godzin i 56 minuty – wschodzi w Łodzi o 5:11, a zachodzi o 20:07. Natomiast ostatniego maja, dzień w będzie trwał aż 16 godz. i 21 minuty, a będzie jeszcze krótszy od najdłuższego dnia w roku tylko o 20 minut. Po bezśnieżnej zimie, ciekawe jaką pogodę w drugiej dekadzie maja, zaserwują nam przysłowiowi "zimni ogrodnicy" (Pankracy, Serwacy i Bonifacy), nie wspominając chłodnej Zośki? Doczekamy - zobaczymy, doświadczymy.

Obserwacje Słońca w minionych miesiącach, wskazują na jego bardzo małą aktywność magnetyczną, związaną z obecnością naszej gwiazdy w minimum, przed rozpoczynającym się 25 cyklem aktywności. Odkrycie około 11 letniego cyklu aktywności Słońca, zawdzięczamy aptekarzowi Samuelowi Schwabe, który dzięki prowadzonym obserwacjom plam, zwrócił uwagę w 1844 roku, na cykliczność ich występowania na Słońcu. Późniejsze obserwacje naszej gwiazdy, wykonane przez Rudolfa Wolfa i Jego praca nad archiwalnymi obserwacjami, pozwoliły na skompletowanie danych obserwacyjnych plam, od połowy XVIII wieku. Oficjalnie w heliofizyce, rok 1749 został przyjęty za koniec zerowego i początek pierwszego cyklu aktywności, stąd mówimy, że powoli rozpoczyna się 25 cykl aktywności Słońca, z przewidywanym maksimum dopiero w 2025 roku.

Spojrzenie w majowe niebo 2020


Tak niska, od dłuższego niż zwykle czasu, aktywność Słońca powoduje, że nie chroni ono nas swym polem magnetycznym, przed silnym i przenikliwym promieniowaniem pochodzącym z centrum naszej Galaktyki. To galaktyczne promieniowanie, przyspiesza mutacje koronawirusa, co w znacznym stopniu komplikuje walkę służby zdrowia z pandemią. W obecnej sytuacji, wypada nam więc tylko czekać cierpliwie na przebudzenie się aktywności magnetycznej Słońca.

Jeśli zaś chodzi o Księżyc, to w trzeciej dekadzie miesiąca będziemy mieli dobre, choć krótkie noce obserwacyjne, bowiem kolejność faz Księżyca w maju jest następująca: pełnia 7.V. o godz. 12.45, ostatnia kwadra 14.V. o godz. 16.03, nów 22.V. o godz. 19.39 i pierwsza kwadra 30.V. o godz. 05.30. Najbliżej Ziemi (w perygeum) znajdzie się Księżyc 6.V. o godz. 05, a najdalej od nas (w apogeum) będzie 18.V. o godz. 10. Ponadto, Księżyc w tym miesiącu zakryje planetę karłowatą Westę, 24.V. o godz. 17 i to zjawisko będzie u nas widoczne.

Jeśli chodzi o planety, to Merkurego możemy dostrzec na wieczornym niebie, dopiero w drugiej połowie maja, nisko na południowym zachodzie, gdy Słońce skryje się pod horyzont.
Spojrzenie w majowe niebo 2020


Błyszcząca Wenus, widoczna będzie coraz niżej na wieczornym niebie, by końcem maja skryć się w promieniach zachodzącego Słońca. Pojawi się nam na porannym niebie jako Jutrzenka w czerwcu, i tę rolę będzie grała aż do końca stycznia przyszłego roku.

Czerwonawy Mars, i olbrzymy gazowe Jowisz i Saturn, wschodzą w maju około północy, a zatem będą nam dostępne do obserwacji dopiero w drugiej połowie nocy.
Spojrzenie w majowe niebo 2020


Uran, przebywa w gwiazdozbiorze Barana, a będzie go można dostrzec na godzinę przed wschodem Słońca, nisko na wschodnim niebie, ale dopiero po połowie maja. Natomiast dwie godziny wcześniej niż Słońce, w gwiazdozbiorze Wodnika wschodzi Neptun. Obie te „poranne” planety dostrzeżemy, co najmniej, za pomocą lornetki.

W pierwszej dekadzie maja promieniują jasne i szybkie meteory z roju Akwarydów. Meteory te, to pozostałość warkocza komety Halley’a. Radiant meteorów leży na równiku niebieskim, na granicy gwiazdozbiorów Wodnika, Ryb i Pegaza. Maksimum jego aktywności przypada na 5/6 maja, a w obserwacjach będzie nam skutecznie przeszkadzał Księżyc w pełni.

Do Słońca zbliża się kometa C/2019Y4 (ATLAS), końcem maja będzie w peryhelium, obecnie z gwiazdozbioru Żyrafy, przejdzie następnie do konstelacji Perseusza. Powinna być widoczna na niebie gołym okiem, a zatem będzie najjaśniejszą kometą obserwowaną w XXI wieku.

Ze zjawisk, które szczególnie polecałbym do obserwacji, oprócz wymienionych powyżej, to majowe wschody i zachody Słońca, które możemy podziwiać w czasie dopuszczalnych spacerów, umilanych śpiewem ptaków. Nie zapominajmy ani przez chwilę, podczas tych przechadzek po Ziemi – zerkając w górę – o skomplikowanej rzeczywistości i nie zawsze bezchmurnym niebie, bowiem przypomnę tu Państwu staropolskie przysłowie:

„Kto się w maju urodzi, dobrze się mu powodzi ”dr A. Michalec OA UJ, MOA Niepołomice
R. Jabłoński, Planetarium Pomorska, OŁ PTMA
Wyniki II etapu konkursu „Zabawka Edukacyjna”

KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA

Do drugiego etapu konkursu zostały zgłoszone 34 prace w kategorii Młodszy Konstruktor oraz 24 prace w kategorii Starszy Konstruktor. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za trud włożony w przygotowanie prac. Komisja po obradach zakwalifikowała do finału 5 prac w kategorii Młodszy Konstruktor oraz 7 w kategorii Starszy Konstruktor. Forma finału konkursu i jego termin jest sprawą uzależnioną od sytuacji w kraju. Proszę śledzić informacje na oficjalnej stronie konkursu.

Więcej na stronie
         www.zabawkaedukacyjna.strefa.pl/wyniki
Logo
Logo2
Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne

W dniu 2 marca 2020 w CZP nr 1 – Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Łodzi, odbyło się Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne. Zostało zaprezentowanych 15 referatów.

Komisja po ocenie nadesłanych prac oraz prezentowanych tematów wytypowała uczniów, którzy będę reprezentowali województwo w czasie Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego w Grudziądzu w dniach 19-21 marca

Organizatorzy – Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii składają wszystkim uczestnikom, jak i ich opiekunom podziękowania za włożony trud i poświęcony czas.

Uczestnicy otrzymali dyplomy, podziękowania i drobne upominki. Nagrody książkowe – 5 szt. ufundowało również Kuratorium Oświaty w Łodzi.
wyniki
Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne
Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne Wojewódzkie Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne


Logo Planetarium Logo
Konkurs na referat z zakresu astronomii i astronautyki oraz seminarium.

Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi – Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne wraz z Oddziałem Łódzkim Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii są organizatorami wojewódzkiego konkursu

na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla młodzieży ze szkół średnich oraz ostatniej klasy szkoły podstawowej.

Termin zgłaszania prac – 14 lutego 2020 roku. Laureaci wyłonieni w czasie Wojewódzkiego Seminarium Astronomiczno-Astronautyczneg będą prezentować swoje prace na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu, które odbędzie się w dniach 19-21 marca 2020 roku.

"Fundatorem nagród jest Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz

CZP nr 1 - Planetarium Pomorska".


Kuratorium Oświaty w Łodz CZP 1Logo

Zachęcamy do udział!

Logo Planetarium Logo
O KONURSIE

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne jest imprezą o zasięgu ogólnopolskim wyrosłą z tradycji grudziądzkich, organizowane przez Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu, wspólnie z Olsztyńskim Planetarium. Nie ma ono odpowiednika wśród innych konkursów ogólnopolskich.

Konkurs co roku rozpisywany jest jesienią przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne we współpracy z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu, w którym wiosną odbywa się finał Seminariów Wojewódzkich, czyli OMSA. Impreza organizowana od początku swego istnienia przez zespół roboczy w składzie: dr Kazimierz Schilling, mgr Małgorzata Śróbka - Kubiak i mgr Mirosław Kubiak, kontynuowana jest obecnie przez zespół: mgr. Sebastiana Soberskiego i mgr. Grzegorza Rycyka, przy współudziale finansowym Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Fundacji Astronomii Polskiej, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Urzędów Marszałkowskich, Kuratoriów i wiele innych towarzystw i instytucji. W jury OMSA zasiadają znani astronomowie, którzy przede wszystkim oceniają referaty, sposób wygłoszenia i wiedzę uczestników, ale są również głosem doradczym w sprawach organizacyjnych i merytorycznych, mający wpływ na przebieg i ostateczny kształt seminariów.

Wieloletnim przewodniczącym jury był dr Kazimierz Schilling. Po nim "dzwoneczek" przejął prof. dr hab. Andrzej Woszczyk, a obecnym przewodniczącym jest prezes PTMA dr Henryk Brancewicz.

Każdego roku kilkuset uczniów, młodych miłośników astronomii, bierze udział w wojewódzkich konkursach na referat, a najlepsi z nich referują swoje prace na seminariach wojewódzkich. Laureaci, czyli autorzy dwóch najlepszych referatów z każdego województwa typowani są do Grudziądza, na Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne.Seminarium wojewódzkie odbędzie się

2 marca o godz. 10:00

w Planetarium przy ul. Pomorskiej 16 a

KONKURSU „ZABAWKA EDUKACYJNA”

KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA

„ZABAWKA EDUKACYJNA”

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do ogólnopolskiego konkursu „Zabawka Edukacyjna”.

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w roku szkolnym 2012/2013. Przez te lata wyrobił sobie pozycję na rynku edukacyjnym. Zainteresowanie konkursem rośnie z roku na rok, poziom konkursu wzrasta co powoduje, że przyczynia się on do poszerzania wiedzy uczniów o przedmiotach przyrodniczych, zmniejsza „strach” ucznia przed nowymi przedmiotami tj.: fizyką i chemią. Dzięki potrzebie wykonania pracy w grupach oraz prezentacji publicznej uczestnicy konkursu rozwijają cechy osobowe i kompetencje, które są niezbędne w życiu społecznym, nawiązują nowe kontakty z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Organizatorzy konkursu:

- Politechnika Łódzka,
- Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego w Łodzi,
- CZP nr 1 w Łodzi - Planetarium Pomorska,

Współorganizatorami są szkoły podstawowe, które zgłoszą chęć udziału i przeprowadzą etap szkolny konkursu.

Cele konkursu:
Zainteresowanie dzieci szkół podstawowych przedmiotami przyrodniczymi oraz matematyką i zachęcenie ich do udziału w różnych formach twórczej aktywności.

Zakres tematyczny konkursu:
Treści nauczania zawarte w podstawie programowej na III etapie edukacyjnym z przedmiotów: fizyka, chemia, matematyka.Uczestnicy konkursu:
Uczestnikami konkursu są grupy trzyosobowe, składające się z uczniów szkół podstawowych z całej Polski, zgłoszone przez nauczyciela bloku matematyczno-przyrodniczego uczącego w danej szkole.Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych:MŁODSZY KONSTRUKTOR - uczniowie klas IV-VI,STARSZY KONSTRUKTOR - uczniowie klas VII-VIII.Czytaj więcej o konkursie na stronie
         www.zabawkaedukacyjna.strefa.pl
Na stronie również Regulamin Konkursu.
Logo
Obserwuję i eksperymentuję! - wycieczka do JRG nr 2.

W dniu 16 listopada grupa ciekawych świata dzieci z koła zainteresowań "Obserwuję i eksperymentuję" wraz z opiekunem Remigiuszem Jabłońskim i kilkoma rodzicami wybrała się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej JRG nr 2 w Łodzi przy ul. Legionów 4.

Wycieczka do JRG nr 2
Wycieczka do JRG nr 2


Na miejscu dzieci zapoznały się z pracą strażaków, ich wyposażeniem i sprzętem strażackim.
Po powitaniu przez przedstawiciela jednostki dzieci zwiedziły dyżurkę, gdzie przyjmowane są zgłoszenia przekazywane przez centra alarmowe i gdzie dyżurny po przyjęciu zgłoszenia rozdysponowuje zadania oraz przydziela odpowiednie wozy bojowe.Wycieczka do JRG nr 2 Wycieczka do JRG nr 2
Wycieczka do JRG nr 2 Wycieczka do JRG nr 2


Następnym zwiedzonym miejscem była świetlica. Po pozostawieniu w niej małych bagaży zniecierpliwione dzieci udały się do garaży, gdzie znajdowały się wozy strażackie i całe wyposażenie strażaków. Tam wszyscy zwiedzający mogli zaspokoić swoją ciekawość przymierzając hełmy strażackie, mundury, maski tlenowe, komunikując się prze krótkofalówki. Chyba największą atrakcją była możliwość przebywania w samochodach gaśniczych, na podnośniku oraz w samochodzie do przewozu butli tlenowych.Wycieczka do JRG nr 2 Wycieczka do JRG nr 2
Wycieczka do JRG nr 2 Wycieczka do JRG nr 2


Dzieci zapoznały się z całym wyposażenie samochodu gaśniczego w tym z: prądnicami, wężami, piłami łańcuchowymi, środkami sorpcyjnymi, wyposażeniem ratunkowym do udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz miały okazje dowiedzieć się do czego służy CHULIGAN.Wycieczka do JRG nr 2
Wycieczka do JRG nr 2


Na zakończenie wycieczki najmłodsi uczestnicy mieli okazję pograć w piłkę na sali sportowej lub poćwiczyć w siłowni, skąd udały się do świetlicy, gdzie „przewodnikowi wycieczki” wręczono podpisany przez wszystkie uczestniczące w wycieczce dzieci, dyplom z podziękowaniami dla Komendanta za możliwość zwiedzenia JRG nr 2.

(P.C.)


Logo


Następna taka okazja za 13 lat! – tranzyt Merkurego!

11 listopada na tarasie Planetarium przy ul. Pomorskiej 16, pomimo zamglonego poranka, w południe niebo było idealne do obserwacji niecodziennego zjawiska.
Było to przejście Merkurego przed tarczą Słońca. Uczestnicy, którzy dotarli - obserwowali, robili zdjęcia, a niektórzy próbowali nawet czasem ustawiać teleskop. Dowiedzieli się więcej o zjawisku, metodach obserwacji, rejestracji oraz o bieżących wydarzeniach na łódzkim niebie.

Pokaz odbył się dzięki zaangażowaniu członków Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

tranzyt Merkurego tranzyt Merkurego tranzyt Merkurego tranzyt Merkurego
tranzyt Merkurego tranzyt Merkurego tranzyt Merkurego tranzyt Merkurego


Więcej zdjęć na http://lodz.ptma.pl/niebo/2019/tranzyt_merkury.html

tranzyt Merkurego

Opracowanie na podstawie: www.timeanddate.com

11 listopada 2019 r. może należałoby skupić się na obserwacji tarczy Słońca? Cóż zatem wyjątkowego? Będziemy mieli okazję zaobserwować (przy dobrej pogodzie) zjawisko polegające na przejściu Merkurego na tle tarczy Słońca. Planeta ta znajdzie się na linii Ziemia – Słońce. Taka sytuacja zdarza się około 8 maja (w odstępach 7, 13 lub 33 lat) kiedy to planeta jest w węźle wstępującym oraz około 10 listopada (w odstępach 13 lub 33 lat) – wówczas planeta jest w węźle zstępującym. Dochodzi wtedy do przecięcia orbity Merkurego z płaszczyzną ekliptyki – czyli drogą wędrówki Słońca na nieboskłonie.

Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2016 roku, natomiast kolejne nastąpi w roku 2032 - wówczas będziemy mieli możliwość obserwacji całego tranzytu
– początek przed godz. 8, a dokładnie w południe czarna plamka – zsunie się z tarczy Słońca.

W poniedziałek, 11 listopada, w Polsce, tak jak w całej Europie, zaobserwujemy tylko początek zjawiska. Niestety zejścia Merkurego z tarczy słonecznej nie ujrzymy, gdyż po godz. 19:00, kiedy to Merkury opuszcza Słońce, znajduje się ono w Łodzi 27 stopni pod horyzontem! W Łodzi początkowo – o godz. 13:35 Słońce będzie zaledwie 15 stopni nad horyzontem, natomiast godzinę później, znajdzie się jedynie na wysokości 9 stopni. Dwie godziny po rozpoczęciu wędrówki Merkurego wysokość Słońca nad horyzontem – już tylko 2 stopnie.

Zapraszamy zatem również do obserwacji własnych tego zjawiska.
Pamiętajmy, aby zastosować odpowiedni filtr!tranzyt Merkurego

Czas lokalny:
Pierwszy kontakt: 13h35m – początek zjawiska
Drugi kontakt: 13h37m
Środek zjawiska: 16h20m (w Łodzi zachód Słońca 15:57!)
Trzeci kontakt: 19h03m
Czwarty kontakt: 19h04m

tranzyt Merkurego

          Zobacz – symulacja widoku tranzytu

Czytaj o historii obserwacji tranzytu - Urania

Opracowanie: R. Jabłoński
Logo


W ramach Festiwalu Światła pracownicy Planetarium zapraszają
w dniu 27 września w godz. 19:00 – 22:00
na program pt. „Tajemnice światła gwiazd”


Tajemnice światła  gwiazd

Atrakcje podczas Festiwalu:

1. Pokaz jesiennego nieba pod kopułą w planetarium - godz. 19:00, 20:00, 21:00

2. Prezentacja nt. Sztormy, cyklony i dużo więcej - Niesamowite zjawiska przyrody – godz. 19:00, 21:00

3. Prezentacja nt. : Quo vadis Ziemio! – godz. 20:00

4. Nocne obserwacje nieba (przy sprzyjającej pogodzie - taras planetarium).

5. Pokazy eksperymentów fizycznych.

6. Zabawy świetlne dla dzieci.

Serdecznie zapraszamy!


Obserwacje astronomiczne będą prowadzone przez członków OŁ PTMA


Logo PlanetariumMieścimy się w podwórku za budynkiem IV LO .Wejście przez bramę od strony ul. Pomorskiej. Jesteśmy placówką położoną w samym centrum Łodzi. Funkcjonujemy w ramach Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w ŁodziZielona Łódź, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
przy ul. Pomorskiej 16 oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zapraszają na
"Noc Spadających Gwiazd w Ogrodzie Botanicznym".

Przewidywane maksimum zjawiska przypada w tym roku we wtorek 13 sierpnia, dlatego też wszystkich zainteresowanych do wspólnego wypatrywania meteorów zapraszamy we wtorek 13 sierpnia po godz. 21:00 do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Tego dnia wyjątkowo kasy biletowe od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul. Retkińskiej będą czynne dłużej, do godz. 23.30.


Noc Spadających Gwiazd

Serdecznie zapraszamyLogo


Zaćmienie częściowe Księżyca – 16 lipca 2019 – Planetarium Pomorska.

Pomimo zachmurzonego nieba kilkadziesiąt osób miało możliwość zapoznać się z ze zjawiskiem, jakim jest zaćmienie Księżyca. Dla przybyłych "obserwatorów" odbyły się prezentacje nieba w planetarium, prezentacje multimedialne oraz pokaz nieba. Oprócz samego zaćmienia można było także podziwiać przez teleskop Jowisza.


Zaćmienie częściowe Księżyca

Zaćmienie częściowe Księżyca

Zaćmienie częściowe Księżyca Zaćmienie częściowe Księżyca Zaćmienie częściowe Księżyca Zaćmienie częściowe Księżyca

Ci którzy wytrwali do późnych godzin nocnych doczekali się maksimum zaćmienia.Pokaz nieba współorganizowany przez


Logo Planetarium

Serdecznie zapraszamyLogo


Spojrzenie w wakacyjne niebo 2019

     Tego lata, w okresie urlopów i niezwykle wcześnie (19.VI. rozdanie świadectw) zaczynających się tegorocznych wakacji, będziemy się starać korzystać z dobrodziejstw słonecznego nieba. Rzeczywiście, jest to bowiem okres długich dni, a krótkich nocy, które niezbyt sprzyjają obserwacjom astronomicznym. Tym nie mniej, wiele ciekawych zjawisk będziemy mogli zaobserwować na niebie w okresie tegorocznych wakacji, z których niewątpliwie na specjalne wyróżnienie, zasługuje 16/17 lipca częściowe zaćmienie Księżyca, a w drugiej dekadzie sierpnia słynne Perseidy. Postarajmy się w tym celu wykorzystać wolny czas, a być może pogoda wreszcie dostosuje się do naszych oczekiwań. Zatem z głową podniesioną do góry, spójrzmy co tam na naszej sferycznej scenie szykuje nam pogodne niebo.

W miesiące wakacyjne, na południowo-wschodnim niebie, gdy dobrze się ściemni, a w lipcu to dopiero około godz. 23, króluje tzw. Trójkąt letni. Tworzą go trzy gwiazdy pierwszej wielkości: Deneb, Wega i Altair. Należą one, w kolejności, do gwiazdozbiorów: Łabędzia, Liry i Orła. W trójkącie tym, najwyżej nad horyzontem, mieści się prawie w całości Łabędź (jego jasne gwiazdy tworzą krzyż), na prawo, nieco poniżej Lira i u dołu Orzeł. Przez wszystkie te trzy gwiazdozbiory, w ich tle, przebiega Droga Mleczna, czyli nasza Galaktyka. Aby ją na niebie dostrzec, wystarczy tylko sprawne oko i poświęcenie paru chwil w bardzo późny pogodny wieczór, ale z dala od miejskich świateł. W drugim tygodniu wakacji, w dniu 4 lipca o północy, Ziemia na orbicie okołosłonecznej znajdzie się najdalej od Słońca (w aphelium), w odległości ponad 152 mln km. Natomiast Słońce w swej „wędrówce” po Ekliptyce podąża powoli ku równikowi niebieskiemu, przez co jego deklinacja będzie systematycznie maleć, a w związku z tym dni staną się nieznacznie, ale coraz to krótsze.

W Łodzi, w dniu 1 lipca Słońce wschodzi o godz. 4.28, a zachodzi o godz. 21.07, czyli dzień będzie trwał 16 godzin i 36 minut. Będzie już krótszy od najdłuższego dnia w roku o 5 minut; natomiast 31 sierpnia Słońce wschodzi o 5.54, a zachodzi o 19.31, czyli będzie nam świeciło przez 13 godzin i 37 minuty: zatem przez wakacje ubędzie nam dnia o 2 godziny i 59 minuty. W międzyczasie zaś, Słońce w swej „wędrówce” wśród znaków Zodiaku, przejdzie 22 lipca, ze znaku Raka w znak Lwa, a w miesiąc później, wstąpi w znak Panny. Ponadto, 2 lipca wystąpi całkowite zaćmienie Słońca, u nas niewidoczne. To piękne zjawisko, będzie można obserwować we wschodniej Oceanii i Południowej Ameryce. Jeśli zaś chodzi o aktywność magnetyczną Słońca, to utrzymuje się ona nadal na niskim poziomie. Nieco zwiększona, w jego 25 cyklu aktywności, może wystąpić pod koniec sierpnia, czego widomą oznaką będzie niewielki wzrost ilości plam i rozbłysków w fotosferze Słońca. Natomiast zawsze należy się liczyć z niespodziankami z jego strony, co być może zaowocuje możliwością zaobserwowania nawet w Małopolsce zorzy polarnej.

Księżyc natomiast rozpocznie i zakończy wakacje w nowiu. Kolejność jego faz w lipcu będzie następująca: nów 2.VII. o godz. 21.16, pierwsza kwadra 09.VII. o godz. 12.55, pełnia 16.VII. o godz. 23.38 i ostatnia kwadra 25.VII. o godz.03.18. W sierpniu zaś: nów 01.VIII. o godz. 05.12, pierwsza kwadra 07.VIII. o godz.19.31, pełnia 15.VIII. o godz. 14.29, ostatnia kwadra 23.VIII. o godz. 16.56 i nów 30.VIII. o godz. 12.37. W perygeum (najbliżej Ziemi) znajdzie się Księżyc 05.VII. o godz. 07 oraz 02.VIII. o godz. 09 i 30.VIII. o godz. 18. Natomiast w apogeum (najdalej od Ziemi) będzie 22.VII. o godz. 02, oraz 17.VIII. o godz.13. Warto też pamiętać, że 20 lipca minie już 50 lat, od kiedy to statek Apollo 11 wylądował na Księżycu, a dzień później, stopy człowieka (Neil Armstrong i Buzz Aldrin) po raz pierwszy dotknęły powierzchni Srebrnego Globu. Wypada zatem spojrzeć bardziej sentymentalnie na naszego naturalnego satelitę, będącego aktualnie rezerwatem ścisłym, gdzie jak głosi legenda, wciąż na nowych śmiałków (dotychczas było ich tylko 12) czeka nasz Mistrz Twardowski.

Ponadto, 16/17 lipca wystąpi częściowe zaćmienie Księżyca, które w Polsce będzie widoczne. Początek zaćmienia częściowego przypadnie o godz. 22:01. Maksimum zaćmienia nastąpi o godz. 23:31, a koniec zaćmienia częściowego o już godzinę po północy.


Zaćmienie częściowe Księżyca

Ponadto Księżyc będzie w wakacje zakrywał Marsa, oraz dwukrotnie: Saturna i planetę karłowatą Plutona. Te zjawiska nie będą jednak widoczne z terytorium Polski.

Jeśli zaś chodzi o planety, to Merkurego będzie można obserwować na wieczornym niebie, nisko nad zachodnim horyzontem, w pierwszej dekadzie lipca. Potem skryje się w promieniach Słońca, a pojawi się nam na porannym niebie 30 lipca, by po trzech tygodniach znów zniknąć w jego promieniach.

Wenus, praktycznie przez całe wakacje kąpie się w promieniach Słońca, a będzie widoczna bardzo nisko na porannym niebie, jedynie w pierwszym tygodniu lipca. Pojawi się nam na wieczornym niebie dopiero w ostatniej dekadzie września.

Mars, przebywający w gwiazdozbiorze Raka, będzie widoczny na wieczornym niebie tylko do połowy lipca, potem skryje się w promieniach Słońca, prawie aż do połowy października.

W gwiazdozbiorze Wężownika, możemy praktycznie przez całą noc obserwować Jowisza ze swoją gromadką galileuszowych księżyców, który 10.VI. był w opozycji do Słońca. Pod koniec wakacji będzie widoczny tylko na wieczornym niebie.

Saturn przystrojony w pierścienie, które możemy podziwiać już przez niewielką lunetę, gości w gwiazdozbiorze Strzelca. Będzie w opozycji 9.VII., możemy go zatem obserwować na nocnym niebie przez cały okres wakacji.

Natomiast Uran i Neptun widoczne będą w drugiej połowie nocy, odpowiednio w gwiazdozbiorach Ryb i Wodnika. Końcówka wakacji będzie szczególnie dobrym okresem do obserwacji tych planet, w związku z ich przebywaniem blisko opozycji: Neptun – 10.IX., a Uran - 28.X. Aby te planety dostrzec, musimy się posłużyć chociażby lornetką, a najlepiej stosując do obserwacji lunetę.

W drugiej połowie lipca, z maksimum 28.VII., można obserwować powolne meteory z roju Akwarydów, których radiant leży w gwiazdozbiorze Wodnika; w obserwacjach wieczornych nie będzie nam przeszkadzał Księżyc przed nowiem. Natomiast od 17 lipca do 24 sierpnia promieniują – znane od stuleci – Perseidy, zwane też łzami św. Wawrzyńca. Główne, rozciągłe ich maksimum wystąpi w dzień 12 i nocą 12/13 sierpnia. Obserwacjom będzie przeszkadzał Księżyc do pełni, który zajdzie dopiero po północy. Planetarium Pomorska wraz z Oddziałem Łódzkim Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, jak co roku planuje podziwiać „spadające gwiazdy” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Pamiętajmy też o staropolskiej prognozie:„W lipcu upały - wrzesień doskonały”dr A. Michalec OA UJ, MOA Niepołomice
R. Jabłoński, Planetarium Pomorska, OŁ PTMAperseid


JUBILEUSZ ODDZIAŁU ŁÓDZKIEGO

JUBILEUSZ ODDZIAŁU ŁÓDZKIEGO


W dniu 8 czerwca 2019 r w Planetarium im. Arego Sternfelda w Łodzi obchodziliśmy jubileusz 70-lecia Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wśród zaproszonych gości byli mn.: Prezes ZG PTMA Mieczysław Janusz Jagła oraz Prezes Honorowy dr Henryk Brancewicz, dyrektor OA Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Andrzej Udalski, dyrektor Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi Andrzej Gruszczyński oraz kierownik filii nr 3, w której mieści się Planetarium Marcin Wojtczak.

W uroczystości udział wzięło ponad 40 osób. W osobach prezesów był reprezentowany Oddział w: Białymstoku, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Toruniu oraz Warszawie. Był również przedstawiciel Oddziału Śląskiego, członek zarządu. Zaszczycił nas obecnością również redaktor naczelny Uranii – prof. Maciej Mikołajewski z Torunia. W uroczystościach uczestniczyli m.in. kierownik planetarium EC-1, przedstawiciel Zarządu Zieleni Miejskiej oraz przewodniczący Komisji Oświaty Łódź- Bałuty.

Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi – Filia nr 3 – Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne jest siedzibą Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Logo Planetarium Logo
KONKURSU „ZABAWKA EDUKACYJNA”

KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA

„ZABAWKA EDUKACYJNA”

Tegoroczny finał, kolejnej już ogólnopolskiej edycji konkursu, odbył się 7 czerwca na Politechnice Łódzkiej. Planetarium jest jednym z 4 obecnie organizatorów tego konkursu i uczestniczy w tym projekcie od 2012 roku. Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci szkół podstawowych przedmiotami przyrodniczymi oraz matematyką i zachęcenie ich do udziału w różnych formach twórczej aktywności. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 84 uczestników. Do finału konkursu zakwalifikowało się siedem grup w kategorii Młodszy Konstruktor oraz pięć w kategorii Starszy Konstruktor.

7-go czerwca 2019 roku wzięły one udział w finale konkursu prezentując wykonaną wcześniej zabawkę przed komisją oraz zebraną publicznością. Wszyscy uczestnicy, dzielnie odpowiadali na pytania komisji wykazując się przy tym dobrą znajomością praw przedmiotów bloku matematyczno-przyrodniczego. Prezentacje były oryginalne i miały bardzo wysoki poziom.

W przerwie, kiedy komisja konkursowa udała się na obrady młodzież obejrzała pokaz doświadczeń przygotowany przez dr Rafała Ledziona z Politechniki Łódzkiej. Spotkanie wzbogaciło spotkanie z dziennikarzem telewizyjnym, reporterem, prezenterem TVP 1 Panem Radosławem Brzózką.

Wszystkie drużyny dzielnie walczyły o laury, dopingowane przez opiekunów. Galę prowadzili uczniowie Gimnazjum nr 38 w Łodzi. Ze strony CZP nr 1 – w komisji uczestniczyli: wicedyrektor p. Katarzyna Janus, Marcelina Nowicka, Remigiusz Jabłoński, Stanisław Węcław.

ORGANIZATORZY

- Publiczne Gimnazjum nr 38 w Łodzi
- Planetarium Pomorska
- Politechnika Łódzka
- Szkoła Podstawowa nr 190 w Łodzi


„ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA”
„ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA” „ZABAWKA EDUKACYJNA”

NOC MUZEÓW

NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska - 18 maja 2019 r.


Po raz kolejny Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi – Planetarium Pomorska oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomiizaprasza na

NOC MUZEÓW w Planetarium przy ul. Pomorskiej 16A

Program Nocy Muzeów 2019r.

18 maja - sobota

1. Pokazy nieba pod kopułą – W poszukiwaniu harmonii Wszechświata

godz. 19.00, godz. 20.00, godz. 21.00, godz. 22.00, godz. 23.00
Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc na pokaz pod kopułą przed Nocą Muzeów
tj. od 6 maja 2019

(odbiór biletu wstępu na miejscu w Planetarium) ul. Pomorska 16a tel. 42 633 13 63/ kom.790 630 217

2. Pokazy w Eksperymentarium – W poszukiwaniu praw natury
Przedstawiane są fascynujące zjawiska fizyczne, odkrywamy piękno natury oraz potęgę ludzkiego rozumu.

godz. 19.00, godz. 20.00, godz. 21.00, godz. 22.00, godz. 23.00

3. Astronomiczne prezentacje multimedialne w sali pokazowej :

     godz.19.00 – Droga do gwiazd wiedzie przez Układ Słoneczny!
(Cezary Koneczny)

     godz.21.00 – Teleskop Jamesa Webba – budowa i cele badawcze.
(Joanna Brząkała)

     godz.22.00 – Czarne dziury i co dalej? – W poszukiwaniu bram do innego wymiaru Wszechświata.
(Cezary Koneczny)

4. Sala plastyczna

     Zabawy plastyczne dla dzieci – I PIĘTRO od godz.18.00

5. Obserwacje wiosennego nieba przy użyciu teleskopów na tarasie obserwacyjnym
(przy sprzyjającej pogodzie)
(godz.19.00- 24:00)


Życzymy udanych pokazów i niezapomnianych wrażeń.

Logo Planetarium Logo

Nadchodzi wiosna! - Pokaz nieba - górka Rogowska –
20 marca, godz. 19:00

Słońce jest coraz wyżej i systematycznie wznosi się po ekliptyce. 20 marca w Łodzi będzie znajdowało się już niemal na wysokości 41 stopni nad horyzontem ( 40 stopni, 59 minut o godz. 12:58). Tego dnia o godz. 22:58 przecina ono równik niebieski w punkcie równonocy wiosennej. Jest to tak zwany punkt Barana. Wówczas nasza najważniejsza „gwiazda przechodzi” z półkuli południowej nieba na północną. To także przejście ze znaku Ryb w znak Barana. Rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Warto jednak dodać, że w tym dniu jednak dzień już trwa 12 godzin i 9 minut! Słońce wschodzi w naszym mieście o godz. 5:46 i zachodzi o godz. 17:55. Zrównanie nocy z dniem dokonuje się wcześniej - z 17/18 marca. 17 marca w Łodzi dzień trwać będzie 11h 56 minut, ale już 18 marca 12h i 1 minuta.


niebo
Symulacja widoku nieba południowo- zachodniego o godz. 20:00 (20 marca)

Wszystkich zainteresowanych opowieściami o zjawisku, aktualnych konstelacjach nieba – zimowo – wiosennego zapraszamy na obserwacje astronomiczne na górkę Rogowską (za Szkołą Podstawową przy ul. Łupkowej). Jeśli pogoda dopisze na niebie będziemy obserwowali także Księżyc i Marsa! Początek spotkania godz.19:00, obserwacje potrwają do wiosny.Zaprasza Zielona Łódź wraz z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym,
z łódzkim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i miłośnikami obserwacji nieba.


Zielona Łódz Logo Planetarium Logo

         Informacja także na stronieCentrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi – Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
zapraszają na wykład

Prof. Pawła Kęblińskiego.

Temat: Nanocząsteczki i zlokalizowane ogrzewanie w perspektywie zastosowań w medycynie i w relacji do pola grawitacyjnego.
Spotkanie odbędzie się w Planetarium Pomorska w dniu 14 grudnia (piątek) o godz. 18:00
w ramach cyklu „Człowiek i Wszechświat”.

Prof. Paweł Kębliński
Materials Science and Engineering Department
Rensselaer Polytechnic Institute, Troy, NY, USA
Instytut Wysokich Ciśnień
Polska Akademia Nauk, Warszawa, Polska
nano_heating_figure800

Nanocząsteczki są rozważane do precyzyjnego dostarczenia leków, np. w terapiach nowotworowych. Jedną z możliwości jest użycie nanocząsteczek metalicznych jako zlokalizowanych źródeł ciepła aktywizowanych za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. W teorii pozwala to na wysoce selektywne terapie termiczne. W praktyce lokalizacja źródeł ciepła nie gwarantuje lokalizacji pola temperatury.

W mojej prezentacji przedyskutuje warunki konieczne to uzyskania zlokalizowanego pola temperatury i zwrócę uwagę na to ze w wielu opublikowanych badaniach pole temperatury nie jest istotnie zlokalizowane, mimo przeciwnych sugestii autorów. Również omówię jak uzyskać wysoce zlokalizowane pole temperatury, wykorzystując pulsacyjne ekscytacje cieplne nanocząsteczek.

Co ciekawe, analiza problemu pola temperatury wytworzonego przez ogrzewane nanocząsteczki w stanie stacjonarnego przepływu ciepła jest matematycznie identyczna do problemu pola grawitacji wytworzonego przez ciała niebieskie, jak i pola elektrycznego wytworzonego przez zespół ładunków elektrycznych. To pozwala na ciekawe analogie podkreślające podobieństwa i różnice pomiędzy różnorodnymi problemami fizycznymi.

Logo Planetarium
Logo

Serdecznie zapraszamy.KONKURSU „ZABAWKA EDUKACYJNA”

KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA

„ZABAWKA EDUKACYJNA”

Organizatorzy konkursu:

- Publiczne Gimnazjum nr 38 w Łodzi,
- Planetarium Pomorska,
- Politechnika Łódzka,
- Szkoła Podstawowa nr 190 w Łodzi.

zapraszają do siódmej edycji konkursu Zabawka Edukacyjna.

Patroni honorowi:
- Łódzki Kurator Oświaty
- Dyrektor ŁCDNiKP
- Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
- Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Odział w Łodzi

Patroni medialni:
- TVP3 Łódź
- Tygodnik Głos Nauczycielski
- Grupa UlotkiNetPierwsza edycja konkursu miała miejsce w roku szkolnym 2012/2013. Przez te lata wyrobił sobie pozycję na rynku edukacyjnym. Zainteresowanie konkursem rośnie z roku na rok, poziom konkursu wzrasta co powoduje, że przyczynia się on do poszerzania wiedzy uczniów o przedmiotach przyrodniczych, zmniejsza „strach” ucznia przed nowymi przedmiotami tj.: fizyką i chemią. Dzięki potrzebie wykonania pracy w grupach oraz prezentacji publicznej uczestnicy konkursu rozwijają cechy osobowe i kompetencje, które są niezbędne w życiu społecznym, nawiązują nowe kontakty z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci szkół podstawowych przedmiotami przyrodniczymi oraz matematyką i zachęcenie ich do udziału w różnych formach twórczej aktywności.
Uczestnikami konkursu są grupy trzyosobowe, składające się z uczniów szkół podstawowych, zgłoszone przez nauczyciela bloku matematyczno-przyrodniczego uczącego w danej szkole. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie uczestnicy wykonując zabawkę edukacyjną (konstrukcję ruchomą lub interaktywną, która wykorzystuje w swoim działaniu prawa fizyczne, chemiczne lub matematyczne w ramach zajęć przyrody lub matematyki) rozwijają umiejętność współpracy w grupie, planowania, wyobraźnię przestrzenną. Finał konkursu, odbędzie się w kwietniu na Politechnice Łódzkiej. Uczestnicy prezentują zabawkę przed komisją konkursową oraz publicznością rozwijając tym sposobem najważniejsze kompetencje potrzebne młodemu człowiekowi - umiejętność samo prezentacji, radzenia sobie ze stresem. Zespoły trzyosobowe muszą przedstawić zasadę działania zabawki, wyjaśnić prawa w niej wykorzystane.

Finaliści konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez firmy: Helios – sieć kin w Polsce, Alexander – producent zabawek i gier edukacyjnych, ReAktywacje – szkoła tańca, Fundację Mózg Malina. Najbardziej aktywne placówki otrzymają nagrodę specjalną ufundowaną przez firmy Nowa Szkoła i Alexander.
Uczestnicy konkursu nie ponoszą żadnych opłat za uczestnictwo, a wykładowcy i nauczyciele przygotowujący konkurs wykonują swoje obowiązki w ramach wolontariatu.
Ambasadorem konkursu jest dziennikarz telewizyjny, reporter, prezenter TVP 1 Pan Radosław Brzózka. Autor i zarazem prowadzący programu popularno-naukowego "Jak to działa?".


Więcej informacji:

Paweł Dawczyński - organizator i pomysłodawca konkursu
tel. 509 01 77 44
e mail: admin@zabawkaedukacyjna.strefa.pl
         www.zabawkaedukacyjna.strefa.pl
NOC MUZEÓW

Atrakcje Festiwalu Światła 2018


W ramach Festiwalu Światła pracownicy Planetarium przy ul. Pomorskiej 16a w Łodzi zapraszają w dniu 28.09.2018r. w godz. 18.00 – 23.00
na program pt. „Tajemnice światła gwiazd”

Wszystkie atrakcje: pokazy, wykłady, prezentacje rozpoczynają się o pełnych godzinach.
18.00 , 19.00, 20.00, 21.00, 22.00
Na pokazy nieba pod kopułą wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc
(odbiór biletu wstępu na miejscu w Planetarium) ul. Pomorska 16a.

Proponujemy następujące atrakcje:

1. Pokaz jesiennego nieba pod kopułą planetarium
w godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00
2. Prezentacja nt. „Dlaczego gwiazdy świecą?” – godz. 19.00, 21.00
3. Prezentacja nt. :Quo vadis Ziemio! – godz. 20.00
4. Nocne obserwacje nieba (przy sprzyjającej pogodzie)
5. Pokazy eksperymentów fizycznych.
6. Zabawy świetlne dla dzieci.

Zapraszamy w piątek 28 - września 2018r. wszystkich lubiących patrzeć w rozgwieżdżone niebo i zgłębiać jego tajemnice.

Aby do nas trafić należy wejść w bramę IV LO przy ulicy Pomorskiej 16a i po przejściu wewnętrznego dziedzińca i kolejnej bramy udać się do najwyższego budynku na podwórku.

Imprezę będą wspierać członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Kontakt;
tel. 42 633 13 63/ kom. 790 630 217
mail: biuro@planetarium.org.pl
www.planetarium.org.pl


Noc Spadających Gwiazd w Ogrodzie Botanicznym


Zielona Łódź, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przy ul. Pomorskiej 16
oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
zapraszają 12 sierpnia, na spektakl
"Noc Spadających Gwiazd w Ogrodzie Botanicznym"
którego sceną będzie "niebo północne".

Noc Spadających Gwiazd w Ogrodzie Botanicznym
Noc Spadających Gwiazd w Ogrodzie Botanicznym

Wszystkich zainteresowanych do wspólnego wypatrywania meteorów zapraszamy po godz. 21 do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Tego dnia kasy biletowe od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul. Retkińskiej będą czynne dłużej, bo do północy. Przewidujemy, że obserwacje potrwają do godziny 1 w nocy. Bilety wstępu do Ogrodu kosztują 4 i 8 zł, płatność wyłącznie gotówką.

Organizatorzy zapewniają profesjonalne prowadzenie obserwacji perseidów. Pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi i miłośnicy astronomii swoimi opowieściami i fachowymi komentarzami stworzą atmosferę tajemniczości i fascynacji gwiazdami. I tylko wtedy spełnią się wszystkim życzenia i te małe i te duże. Trzeba tylko w to mocno wierzyć.

Obserwacjom astronomicznym towarzyszyć będą także nocne, bezkrwawe łowy, czyli warsztaty entomologiczne. Będziemy starali się przybliżyć Państwu fascynujący świat nocnych owadów zamieszkujących Ogród Botaniczny. Pod okiem najlepszych fachowców będziemy zwabiać światłem, łowić, podziwiać i klasyfikować ćmy i inne owady. Połów na światło jest całkowicie bezpieczny zarówno dla owadów, jak i dla publiczności. Miłośnicy nocnych motyli zaprezentują także swoje najcenniejsze zbiory, a także będą udzielać porad dotyczących fotografowania owadów.

Całkowite zaćmienie Księżyca – najdłuższe w XXI wieku – 27 lipca 2018.

27 lipca, już przed godziną dwudziestą, na tarasie Planetarium, pojawili się pierwsi zainteresowani niecodziennym zjawiskiem na niebie – zaćmieniem Księżyca. Mimo chmur wyłonił się on dość nisko nad horyzontem, ale już nie w pełni oświetlony. W czasie bardzo długiego zaćmienia, uczestnicy mieli możliwość obserwacji przez teleskopy trzech planet – Marsa, Saturna oraz Jowisza. Można było dowiedzieć się o historii gwiazdozbiorów zarówno w czasie obserwacji jak i seansów pod kopułą planetarium.
Pokaz nieba związany był z najdłużej trwającym zaćmieniem Księżyca w XXI wieku. Zaćmienie całkowite, to zjawisko kiedy nasza planeta znajduje się miedzy Słońcema Księżycem, który dokładnie wchodzi w stożek cienia Ziemi.

Całkowite zaćmienie Księżyca Całkowite zaćmienie Księżyca8
Całkowite zaćmienie Księżyca Całkowite zaćmienie Księżyca
Całkowite zaćmienie Księżyca

Źródło: Projekt Gloria
Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 31 stycznia tegoż roku, jednak nie było możliwe do obserwacji w Europie. Następne, które się szykuje, będzie 21.01.2019, ale jego czas to już tylko 1h 02min.

Całkowite zaćmienie Księżyca

Lipcowe zaćmienie będzie trwało 1h 43min i 47 sek. Jego maksimum wypada o godz. 22:21:45. Nasz satelita będzie wówczas 11 stopni powyżej horyzontu.
Wszystkich zainteresowanych podziwianiem tego niecodziennego zjawiska zapraszamy na godz. 20:00 do Planetarium przy ul. Pomorskiej 16. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze!

Lipcowe zaćmienie

Źródło: NASA

Lipcowe zaćmienie

Źródło: NASA

Lipcowe zaćmienie


Zespół Planetarium Pomorska wraz z OŁ PTMA.
SOPiZ PTMA

XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA - 26-27 maja 2018 roku.


W dniach 26 – 27 maja (sobota/niedziela) 2018 roku w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Łodzi odbyła się XXVIII Konferencja Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA. Uczestniczyło w niej ponad 30 obserwatorów z różnych oddziałów Towarzystwa oraz członkowie OŁ PTMA. Konferencję otworzyli: gospodarz miejsca - Dyrektor Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi – Andrzej Gruszczyński oraz kierownik filii PiOA – Marcin Wojtczak. Zgromadzonym uczestnikom za przybycie, zaangażowanie w obserwacje oraz organizację przedsięwzięcia podziękował również Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – Mieczysław Janusz Jagła oraz prezes OŁ PTMA – Remigiusz Jabłoński. Trudu organizacyjnego, prowadzenia spotkania, podjął się prof. Marek Zawilski, który prowadzi SOPiZ, jako jedną z sekcji PTMA.
Na konferencję oprócz zainteresowanych obserwatorów z Białegostoku, Częstochowy, Krakowa, Krosna, Otwocka, Poznania, Piotrkowa, Warszawy przybyli również dr Henryk Brancewicz, prezes honorowy PTMA z Krakowa oraz redaktor naczelny „Uranii” – dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK z Torunia.
Historię obserwacji zakryciowych w Polsce, a także wyniki aktualnych obserwacji zaprezentował Wojciech Burzyński z licznie reprezentowanego oddziału białostockiego.
Obserwacje pozycyjne planetoid zrelacjonował Tomasz Kluwak z Poznania. O wynikach testu kamery cyfrowej ZWO opowiadał prof. Marek Zawilski – Przewodniczący SOPiZ. Zalety polskiego insertera GPS omówił Tomasz Wężyk. Trudno szczegółowo opisywać poszczególne prezentacje, gdyż prezentowane dane, różnorodność informacji wymagałaby oddzielnego opracowania.
W przerwie obiadowej pierwszego dnia obrad uczestnicy Konferencji wzięli udział w pokazie nieba pod kopułą planetarium, gdzie zapoznali się z budową ręcznie wykonanego projektora działającego w naszej placówce już od ponad 30 lat.
Kolejne tematy tego dnia należały już do Wojciecha Burzyńskiego. Pierwszy to „Historia obserwacji zakryciowych w Polsce” natomiast następny – przyjął formę warsztatów dotyczących obsługi, porównania oraz dedykowania programów komputerowych związanych z obserwacjami.
W drugim dniu obrad (niedziela) Prezes ZG PTMA Janusz Jagła przedstawił relację z wyjazdu grupy multimedialnej PTMA z Niepołomic na całkowite zaćmienie Słońca do USA w sierpniu 2017 r. Następnie Gabriel Murawski z Białegostoku zapoznał zgromadzonych z tematem „Poszukiwanie egzoplanet metodą tranzytową KELT oraz TESS”.
Pomysłodawca i twórca Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Strzyżewskim - dr Bogdan Wszołek omówił zalety Obserwatorium pod kątem dokonywania obserwacji zakryciowych oraz zaproponował tę lokalizację, jako jedno z miejsc do rejestracji zjawisk astronomicznych.
Po przerwie kawowej i poczęstunku, wykład wygłosił dr. hab. M. Zawilski na temat– „Reminiscencje historyczne: Manfredi i Śniadecki”. W końcowej części Konferencji prof. M. Zawilski oraz Wojciech Burzyński przedstawili plan pracy Sekcji w najbliższych latach.
Wyczerpując plan dnia, po różnych dyskusjach, omawianych planach, w godzinach już popołudniowych Prezes PTMA podziękował za trud organizacyjny, bogatą tematykę prezentowanych zagadnień, a przede wszystkim za poświęcony czas na rzecz promocji i rozwoju działalności Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018
XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018 XXVIII Konferencja SOPiZ PTMA 2018
NOC MUZEÓW

NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska - 19 maja 2018 r.


To kolejny rok, kiedy w czasie Nocy Muzeów w łódzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym przy ul. Pomorskiej 16a dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Pokazy nieba pod kopułą, wykłady o tematyce astronomicznej, pokaz doświadczeń fizycznych, a także zajęcia plastyczne dla dzieci. Największym zainteresowaniem z racji charakteru placówki, okazały się obserwacje astronomiczne. Słońce, Księżyc oraz Wenus i Jowisz były najbardziej spektakularnymi obiektami do podziwiania przez przygotowane teleskopy.
Obserwacje na tarasie, jak i pokazy w planetarium, zostały wsparte przez członków Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Tym, którym nie udało się skorzystać ze wszystkich przygotowanych atrakcji zapraszamy 8 czerwca na godz. 18:00 - cykl „Człowiek i Wszechświat”.

NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska
NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska NOC MUZEÓW w Planetarium Pomorska

finał ogólnopolskiego konkursu Zabawka Edukacyjna - edycja 2017/2018.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 45 uczestników. Do finału konkursu zakwalifikowało się jedenaście grup. 19-go marca 2018 roku w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej, wzięły one udział w finale konkursu prezentując przed komisją oraz zebraną publicznością wykonaną wcześniej zabawkę. Wszyscy uczestnicy, dzielnie odpowiadali na pytania komisji wykazując się przy tym dobrą znajomością praw przedmiotów bloku matematyczno-przyrodniczego. Prezentacje były oryginalne i miały bardzo wysoki poziom.

W przerwie, kiedy komisja konkursowa udała się na obrady młodzież obejrzała pokaz doświadczeń przygotowany przez dr Rafała Ledziona z Politechniki Łódzkiej.
Z Planetarium Pomorska, w komisji pracowali Marcelina Nowicka oraz Remigiusz Jabłoński.

Wszystkie drużyny dzielnie walczyły o laury, dopingowane przez opiekunów. Galę prowadzili uczniowie Gimnazjum nr 38 w Łodzi.


KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA
KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA

         Wyniki konkursu     

Konkurs wspierali patroni honorowi : Kuratorium Oświaty w Łodzi, Centrum Nauki Kopernik, patroni medialni TVP3 Łódź, Radio Łódź oraz UlotkiNet.Galeria zdjęć oraz relacja z finału w TVP3...         Galeria zdjęć

         relacja z finału w TVP3

Czytaj o konkursie na stronie ZabawkaEdukacyjna         ZabawkaEdukacyjna

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA - 23.02.2018

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

To zjawisko, mniej ważne od strony naukowej, ale niezwykle spektakularne, zdarzyło się w niemal idealnych warunkach - w południku i wysoko nad horyzontem, a przy tym przy Księżycu w pierwszej kwadrze.
Warunki pogodowe były lepsze w Polsce północnej i zachodniej, a złe w Polsce płd.-wschodniej.
W Łodzi rozpogodziło się mniej więcej na godzinę przed zakryciem i Aldebarana było już widać na nie całkiem ciemnym niebie.
Na tarasie obserwatorium przy ul.Pomorskiej zebrało się sporo osób, niektórzy z własnym sprzętem, w tym sporo młodzieży z kół zainteresowań.

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA
UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

Rejestracja zakrycia i odkrycia przebiegła optymalnie - tak przy pomocy kamery CCD, jak i aparatu fotograficznego oraz wizualnie.

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA
UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

Wynik rejestracji kamerą:
Zakrycie: 17:08:41.59-41.67 (znikanie na 4 klatkach)
Efemeryda Occult: 17:08:41.5
Odkrycie: 18:08:50.39 (pierwszy błysk)
Efemeryda Occult: 18:08:50.3
Oba zjawiska zatem spóźnione względem efemerydy o 0.1s.

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

Pomiędzy zakryciem i odkryciem można też było dowiedzieć się o wcześniejszych obserwacjach Aldebarana, które także były rejestrowane w łódzkim planetarium.

UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA
UDANE OBSERWACJE ALDEBARANA

Nowe warsztaty – SITODRUK

Już od lutego zapraszamy na nowe warsztaty plastyczne wprowadzające w świat sitodruku. W ramach zajęć uczestnicy samodzielnie wymyślają projekt, który następnie przekładają na papier. Dzięki temu poznają czym jest proste projektowanie w zakresie sitodruku. Grupa zapoznaje się z pracownią, sprzętem oraz materiałami, które są niezbędne w pracy sitodrukarskiej, następnie każdy uczestnik samodzielnie nadrukowuje grafikę na bawełnianej torbie lub koszulce.
W ramach warsztatu możliwy jest nadruk dowolnej grafiki np. loga placówki. Należy wówczas kilka dni przed warsztatem przesłać nam czarno-biały projekt, który będzie można nanieść na sito drukarskie.
Po zakończonych warsztatach każdy uczestnik otrzymuje nadrukowaną przez siebie torbę ekologiczną bądź koszulkę.

Serdecznie zapraszamy, zapisy przyjmowane są telefonicznie, pod numerem tel. 42 633 13 63

Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK
Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK Nowe warsztaty – SITODRUK
Nowe warsztaty – SITODRUK
Nowe warsztaty – SITODRUK

BAL KARNAWAŁOWY W PLANETARIUM

W ostatki na naszej świetlicy zorganizowaliśmy bal karnawałowy. Dzieciaki wykazały się wielką kreatywnością przebierając się za wróżki, zwierzaki, pajace, kowboje, diabły oraz inne stwory. Było mnóstwo tańców, hulańców i swawoli. Uczyliśmy się Belgijki, Chocolady oraz Zumby z niezwykle skomplikowanym układem ruchów (skomplikowanych dla nauczycieli, bo dzieci radziły sobie doskonale). Podczas konkursów w jedzeniu pączka czy tańca na gazecie śmiechu było co niemiara. Zobaczcie sami jak się bawiliśmy, oglądając zdjęcia w galerii.

Bal karnawałowy w Planetarium
Bal karnawałowy w Planetarium

Wszystkich zainteresowanych astronomią i zjawiskami astronomicznymi zapraszamy na obserwacje efektownego zakrycia Aldebarana.

Księżyc zakryje najjaśniejszą gwiazdę konstelacji Byka 23 lutego, w piątek.
Przewidywany moment zjawiska to 18:08:41.
Nasz satelita będzie w pierwszej kwadrze, co sprawi, że zjawisko chowania się Aldebarana przy ciemnej stronie będzie można obserwować praktycznie przez lornetkę. Sprzyjają również temu warunki. Księżyc znajdzie się na południowym niebie wysoko nad horyzontem,w południku, niemal 55 stopni, a więc nawet światło miasta nie będzie nam przeszkadzać.

Godzinę później (19:08:50) alfa Byka wyłoni się z za tarczy Księżyca, jednak przy oświetlonej już stronie.

Obserwację i rejestrację zjawiska prowadzić będzie przewodniczący Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, prof. M. Zawilski.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

W programie – spotkanie w planetarium, prezentacja dotycząca zjawiska, obserwacje astronomiczne zjawiska z tarasu. Oczywiście, obserwacje uzależnione od warunków atmosferycznych!
Rozpoczynamy o godz. 16:45.

zakrycia Aldebarana zakrycia Aldebarana

Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium
Astronomiczno-Astronautyczne 2018

Informujemy, że Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne 2018
odbędzie się w poniedziałek, 26 lutego 2018 r. w CZP nr 1 - Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Arego Sternfelda w Łodzi przy ul. Pomorskiej 16a.
Początek, godz. 10.00
Zespół Planetarium Pomorska

Logo Planetarium


KONKURS NA REFERAT

Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 Łodzi, Filia nr 3 Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przy współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii – oddział w Łodzi, informuje, że w roku szkolnym 2017/2018 w odbędzie się wojewódzki konkurs na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.

Termin nadsyłania prac – 9 lutego 2018.

Wojewódzkie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne 2018

podsumowujące wojewódzkie konkurs astronomiczno-astronautycznego odbędzie się w między 19-27lutego 2018 r.w CZP nr 1 - Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Arego Sternfelda w Łodzi przy ul. Pomorskiej 16a

Przypominamy, że na laureatów czekajądyplomy i nagrody.

Zwycięzca i zdobywca drugiego miejsca Wojewódzkiego Seminarium kwalifikują się do
Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego w Grudziądzu, które odbędzie się w dniach 22-24 marca 2018 r.

Prosimy opiekunów prac o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa w seminarium drogą mailową.

biuro@planetarium.org.pl


KONKURS ZABAWKA EDUKACYJNA

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w roku szkolnym 2012/2013. Przez te kilka lat zyskał on już swoją pozycję na rynku edukacyjnym. Zainteresowanie konkursem rośnie z roku na rok, poziom konkursu wzrasta co powoduje, że przyczynia się on do poszerzania wiedzy uczniów o przedmiotach przyrodniczych, zmniejsza „strach” ucznia przed nowymi przedmiotami tj.: fizyką i chemią. Dzięki potrzebie wykonania pracy w grupach oraz prezentacji publicznej uczestnicy konkursu rozwijają cechy osobowe i kompetencje, które są niezbędne w życiu społecznym, nawiązują nowe kontakty z osobami o podobnych zainteresowaniach.
Nagrodą główną w konkursie jest wycieczka ufundowana przez biuro podróży GALAKTYKAtravel.
Wszyscy finaliści otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez firmy: Alexander, HELIOS, ReAktywacja, oraz Fundację Mózg Malina. Opiekunowie finalistów otrzymują dyplomy uznania.
Najbardziej aktywne szkoły otrzymają mikroskop i pomoce dydaktyczne ufundowane przez firmy: Nowa Szkoła i Alexander.

Od kilku lat sprawowany jest nad konkursem patronat honorowy przez:
Łódzkiego Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


DO GÓRY